Eski köye yeni adet: KÖY TATİLİ

ARIGÖREN, Resmi adıyla HACIALİ, Kastamonu’nun, Taşköprü ilçesine bağlı, Elekdağ’ının zirveye en yakın köylerinden biri. Kuş bakışı ormanın orta yerine açılmış birkaç tarla üzerine serpiştirilmiş kahverengi kutular gibi görünen, yazın 30, kışın 10 hanenin yaşadığı bir yerleşim. Küçük çaplı tarım ve hayvancılık yapılıyor. Birkaç yeni beton bina yapılmış olmakla birlikte köyün geneline yörenin geleneksel iki katlı ahşap-ateş tuğlasının muhteşem birlikteliğinden oluşan yayla evleri hakim. Gezici bakkalı dışında harcama yapılacak herhangi bir mekan yok. Mobil telefon ve internet erişimi mevcut.

Turistik değil Turizm Köyü

Kentlere göç vermeye devam eden Kastamonu köyleri çocukluk şarkısındaki gibi “gitmesekte, kalmasakta” artık pek uzakta değil. Bir çoğunun yolları asfalt, mobil iletişimi var. Ama en önemlisi elektronik eşyalı evleri ile artık kentlere daha yakın. Teknik anlamdaki iyileşme ile birlikte başlayan emekli yazlıkçıların geri dönüşüyle de hızlanan doğal doku ve geleneksel mimarinin bozulmasına sebep olmakla birlikte Kastamonu köylerinin genelde hala otantik ve el değmemiş olduğu söylenebilir. Arıgören bu köyler içinde en şanslılardan biri. İlk bakışta ütopik görünen “turizm köyü” hayali Elekdağ Katan Konak’la birlikte iki yıl içinde görünür oldu. Bu hayale destek veren yerel yöneticiler ve köylülerin gayretiyle 2006 yılında kanalizasyon alt yapısı tamamlandı, yolu asfaltlandı. Amaç bilinen anlamda turistik tesisler (büyük otel, restoran yüzme havuzu vs.) inşa edilmesi değil. Olduğu gibi korunarak sadece rahat, hijyenik konaklama, yeme içme ve doğa sporları olanağı sağlamak.

Her mevsim kendi gibi ve her biri başka güzel…

Köyde her mevsim kendi güzelliği ile doyasıya yaşanıyor. Kar yağınca okullar tatil olmuyor örneğin. Arıgörende bahar yerden göğe kadar bahar, sonbahar bir renk cümbüşü, yaz ise bereketli. Ve yıldızlar daha yakın, su lezzetli, kuşlar daha neşeli.