Temiz, Doğal, Neşeli, Hareketli… Çocuklar gibi KÖY TATİLİ

Temiz hava, toprak, su, gökyüzü, ve dahası sessizlik yada sadece doğanın sesi artık kentlerde lüks oldu. Bazılarımız için tatil bazen, derin sessizlikte, yeşile gömülü bahçede yada şömine başında hiç bir şey yapmamakta olabilir. Ama illaki hareket, gezip görmek diyenler için yapacak pek çok şey var. Elekdağ Kaptan Konak Köy Tatili programları “aktif dinlenme” yi sağlıyor.

 • Dağ Bisikleti:
  Bölgenin coğrafik yapısının engebesiz, yumuşak geçişli olması bisiklet sporuna çok uygun olanaklar sunmaktadır. Orman içinde traktör ve arazi araçlarının oluşturduğu kilometrelerce düzgün, engebesiz yollar mevcuttur.
 • Doğa Yürüyüşü:
  Her mevsim için geçerli rehber eşliğinde orman, civar köylere ve dere yürüyüşü için ideal bir köy. Zorluk derecesi devamlı yürümeyenler için de uygun.
 • Piknik:
  Tüm mahalle pikniğe gitmeyi özleyenlere; pijamasız ama bol yiyecekli, eğlenceli, yaz ise dere kenarında, diğer mevsimlerde pınar başında, kızılcık ormanında piknik.
 • Nostaljik Kayak:
  Küçük kızaklarla hafif engebeli düzlüklerde kar keyfi büyükler için nostalji, çocuklar için eğlenceli.
 • Yaban Hayat Gözlemi:
  Bölgede türler ve sayıları giderek azalsa da yaban hayvanlar yaşamaya devam ediyor. Köye yakın bir bölgede birde GEYİK koruma alanı bulunuyor.
 • Çadırlı Kamp:
  Konağa 1-2 km mesafede çadırlı kamp yapılabilecek bir çok alan bulunmaktadır. Yaz-bahar aylarında DOĞADA YAŞAM konulu çadırlı kamplar hazırlanmaktadır.
 • Foto Safari:
  Doğa her mevsim başka başka sürprizler, renkler ve görmeye değer ayrıntılar sunuyor. Işıkla oyunlar oynamayı seven, seyretmekle yetinmeyenler için gün boyu sürecek foto safari turları yapılıyor.
 • Mantar Ve Orman Meyveleri Toplama:
  Mantar Kastamonu’nun tüm köylerinde temel besinlerden biri. Belli başlı türleri oldukça iyi biliniyor ve zehirlenme vakası hatırlayan yok. Konak misafirleri için mantarı iyi tanıyan köyden rehberler eşliğinde gezi yapılıyor. Dileyenler böğürtlen, kuşburnu, erik, acık (yaban elması), alıç, dağ çileği vb gibi yaban meyvelerinden toplayabiliyor.
 • Meraklısına Göre Birçok Şey:
  Kış ise; Kardan adam yapma ve kartopu maçı, kuzinede kestane eşliğinde eski ev oyunları, yaz ise; zeze, çelik çomak, med gibi oyunlar, toprakla uğraşmayı sevenler için bahçede sulama ve çapa gibi işler ve hatta meraklısına süt sağma deneyimi. Arıgören’de olmanın bir güzel yanı da; Bütün mevsimlerin bütün gecelerinde orman alanı dışında ateş yakmak, dolunayda gece yürüyüşü ve bağıra çağıra şarkı söylemekte ÖZGÜRSÜNÜZ. Tatiliniz süresince köyün bütün alanlarında bulunmak (komşunun bahçesinden elma “almak” bile) serbesttir. Tek koşul DOĞAYA ZARAR VERMEMEK…